Το όνειρο δυο νέων παιδιών τελειώνοντας τη Σχολή Καλών Τεχνών, με ειδικότητα την Αγιογραφία, ξεκινάει δημιουργώντας ένα κατάστημα – εργαστήρι μοναστηριακών ειδών σε έναν αμιγώς θρησκευτικό χώρο, το Άγιον Όρος. Πιο συγκεκριμένα στις Καρυές Αγίου Όρους που βρίσκονται στο κέντρο, απέναντι από το Πρωτάτο ,όπου φυλάσσεται η εικόνα του «Άξιον Εστί».
Συνεργαζόμαστε με μοναχούς που κατασκευάζουν υπέροχα εργόχειρα με προσευχή και ευλογία, μοναστήρια που παράγουν θυμίαμα – αρώματα – καλλυντικά προϊόντα και αγιογραφίες. Έτσι δημιουργήθηκε το ‘’Άξιον Εστί’’ με μεγάλη ανταπόκριση από τους προσκυνητές.
![](https://axionestistore.com/wp-content/uploads/2023/09/IMG_4482-1024x768.jpg)